» » AKTİF HABER »

Kamu-Belediye-Taşeron Çalışanına Müjde

Kamu personeline, belediye çalışanına, taşeron işçisine müjdeler içeren çalışma tamamlandı. Hazırlanan tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle...

Kamu-Belediye-Taşeron Çalışanına Müjde

Kamuda, belediyede, taşeronda çalışanlara müjde içeren çalışma tamamlandı: Sözleşmeliler kadroya alınacak, memurlara bir derece ve disiplin affı gelecek, uzman olma süresi kısalacak, taşeron firmada çalışanlar haklarına kavuşacak.

Hükümetten 5 müjde birden geldi. Kamu personeline, belediye çalışanına, taşeron işçisine müjdeler içeren çalışma tamamlandı. Takvim'in haberine göre, hazırlanan tasarı ile getirilen düzenlemeler şöyle:

1) TÜM SÖZLEŞMELİLER KADROYA

Halen görev yapan tüm sözleşmeliler kadroya geçirilecek. Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile, Başbakanlık ve TRT gibi teşkilat kanununa dayalı sözleşmeli çalıştıran kurumlarda sözleşmeliler kadroya alınacak. Sözleşmeli personel uygulaması sona erecek.

Mahalli idarelerde görev yapan tüm sözleşmeliler de kadroya geçirilecek. Ayrıca belediyelerde çalışan geçici işçilerin de kadroya geçirilmesi gündemde. KİT'lerde çalışan üniversite mezunu işçilerden isteyenler memur kadrosuna geçebilecek. Özelleştirme mağduru olarak bilinen 4/C'liler de kadroya geçirilecek.

2)MEMURLARA BİR DERECE VERİLİYOR

15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlara bir derece verilecek. 5289 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerine Bir Derece Verilmesi Hakkında Kanun ile, 15 Ocak 2005 tarihinde görevde bulunan memurlara bir derece verilmişti. 15 Ocak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlar ile bu tarihten önce görevde bulunan memurlar arasında ortaya çıkan derece haksızlığı gideriliyor. Getirilen düzenleme ile Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan memurların göreve başlangıç derece ve kademelerine birer derece ilave edilecek. Görevde bulunup da bir derece ilavesinden yararlanamayan memurlara bir derece verilmesi düzenlenerek, yıllardır kangren olan sorun çözüme kavuşacak.

3)DİSİPLİN CEZALARINA AF

Memurlara disiplin affı geliyor. Yeni getirilecek düzenleme ile 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları affedilecek.

4) İKİ YILDA UZMANLIK

Halen, Hazine, planlama ve Başbakanlık gibi kurumlara, uzman yardımcısı olarak atandıktan sonra 3 yıl sonunda hazırladığı tezlerde başarılan olanlar, yeterlik sınavına girerek uzman kadrolarına atanılabiliyor. Uzmanlığa atama süresi 2 yıla indiriliyor.

5) TAŞERON İŞÇİSİNE TAZMİNAT VE YILLIK İZİN

Kıdem tazminatı ve yıllık izin konusunda şikayetleri olan taşeron işçilerinin yüzü gülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverenlerin yanında çalışan işçilerin kıdem tazminatları, kamu kurum ve kuruşlarında geçen hizmet süresi esas alınarak, son çalıştığı kurum ve kuruluş tarafından ödenecek. Aynı işyerinde çalışmasına rağmen alt işvereni değişen taşeron işçileri bir yılını doldurmaları halinde yıllık izine hak kazanabilecek.

Takvim

Haberin Alındığı Kaynak»www.aktifhaber.com

EN SON EKONOMİ HABERLERİ

 • İlk yayın TAI Uydu Test Merkezi'nde yapılacak 14:50

  İlk yayın TAI Uydu Test Merkezi'nde yapılacak TÜRKSAT 4B ilk yayınını, 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Körfez Geçit Köprüsü ve TAI Uydu Test Merkezi'nden yapacak

  HABERTÜRK » 01.12.2015 14:50 F5Haber'de Oku
 • Rusya'dan ilginç açıklama 14:45

  Rusya'dan ilginç açıklama Türkiye'ye yönelik peş peşe karar açıklayan Rusya bir yandan da ekonomik sıkıntıya düşme endişesi taşıyor. Türkiye'den hafif sanayi ürünleri ithalatının kısıtlanması konusunda temkinli.

  VATAN » 01.12.2015 14:45 F5Haber'de Oku
 • Türk Telekom ilk akıllı telefonunu tanıttı 14:29

  Türk Telekom ilk akıllı telefonunu tanıttı Türkiye'nin en büyük iletişim tabanlı şirketlerinden Türk Telekom, TT175 adındaki yeni akıllı telefon modelini duyurdu

  HABERTÜRK » 01.12.2015 14:29 F5Haber'de Oku
 • İlk ödülünü aldı 14:27

  İlk ödülünü aldı Bakan Yıldırım, "Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliğince yılın projesi seçilen Avrasya Geçiş Projesi'nin dünya çapında büyüklüğü tescillendi" dedi

  HABERTÜRK » 01.12.2015 14:27 F5Haber'de Oku
 • Merkez para politikası özetini açıkladı 14:23

  Merkez para politikası özetini açıkladı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 24 Kasım 2015 tarihinde yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı özetini açıkladı.

  F5HABER » 01.12.2015 14:23
 • Cennetten 10 milyar dolar gelecek 14:13

  Cennetten 10 milyar dolar gelecek G20 ülkelerinin bir araya gelerek oluşturdukları ve kontrol görevi de OECD'de olan Matrah Aşındırma ve Kâr Kaydırma (BEPS) Eylem Planı 5 yıl sonra hayata geçtiğinde Türkiye en az 10 milyar dolar...

  HABERTÜRK » 01.12.2015 14:13 F5Haber'de Oku
 • Rusya'dan ilginç açıklama 14:05

  Rusya'dan ilginç açıklama Türkiye'ye yönelik peş peşe karar açıklayan Rusya bir yandan da ekonomik sıkıntıya düşme endişesi taşıyor. Türkiye'den hafif sanayi ürünleri ithalatının kısıtlanması konusunda temkinli...

  MİLLİYET » 01.12.2015 14:05 F5Haber'de Oku
 • Rus ruleti Rusya'yı vurdu! 14:01

  Rus ruleti Rusya'yı vurdu! Geçen hafta Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesinden bu yana Rus Borsası'nda yaşanan kayıp Borsa İstanbul'daki kaybı geride bıraktı

  PARA LİMANI » 01.12.2015 14:01 F5Haber'de Oku
 • Sürücüler dikkat! Uygulama başladı 13:57

  Sürücüler dikkat! Uygulama başladı TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın: "Trafiğe çıkan her aracın kışlık bakımını yaptırması ve kış lastiği takmaları hayati önem taşımaktadır"

  HABERTÜRK » 01.12.2015 13:57 F5Haber'de Oku
 • Yolcu azalınca Rus uçağı seferini iptal etti 13:57

  Yolcu azalınca Rus uçağı seferini iptal etti Rus Havayolları Aeroflot bugün Atatürk Havalimanı'ndan yapacağı bir uçuşunu yolcu azlığı nedeniyle iptal etti ve iki uçağın yolcularını birleştirdi.

  MİLLİYET » 01.12.2015 13:57 F5Haber'de Oku